20.06.2024 - İğneada – Gezi & Tanıtım Rehberiniz

Beğendik Köyü

Anahtar Kelimeler: Beğendik Köyü, İğneada, Karadeniz, Doğa, Ulaşım

Beğendik Köyü, İğneada yakınlarında, temiz ve tenha sahiliyle dikkat çeken, doğal bir köydür. İstanbul’dan 236 km uzaklıktadır ve hafta sonu kaçamağı için idealdir.

Beğendik Köyü

Kırklareli il merkezine 113 km, Demirköy‘e 39 km mesafedeki Beğendik Köyü, yaklaşık 50 haneli, 200 nüfuslu bir köy. İğneada seyahatine çıkan seyahatseverlerin 12 kilometre uzaklıktaki Beğendik Köyü’ne uğramalarını tavsiye ederim.

Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki en batı noktası olan Beğendik Köyü’nün 3 kilometre uzunluğundaki sahili muhteşem. Karadeniz’in tipik anlık derinleşen denizi burada da var. Fakat su temiz ve berrak, bu nedenle suda yüzmek gayet keyifli. Kumsalı ise merkeze uzak olması sebebiyle oldukça tenha. Sahile ulaşmak için köyün içinden geçtikten sonra karşınıza ansızın çıkacak olan Sahil tabelasını takip edebilirsiniz.

begendik koyu sahil tabelasi

begendik koyu bulgaristan

 

Kumsalın bir ucunda Dupnisa Mağarası‘ndan hatırladığımız Rezve Deresi var. Rezve Deresi, Türkiye – Bulgaristan arasında bir sınır görevi görüyor. Dere ismini, hemen yanındaki Bulgaristan sınırında bulunan ve Mutlu anlamına gelen Rezovo Köyü‘nden alıyor.

Plajda yiyecek içecek satan bir dükkan yok, arabanız varsa Beğendik Köyü’nde bulunan, sahile 1,5 kilometre uzaklıktaki küçük bakkaldan alışveriş yapmanız mümkün. Önce bakkala uğrayıp sonra sahile inerseniz, tekrar bakkala gitmek zorunda kalmazsınız.

begendik koyu merkez

begendik koyu merkez

Yöre halkının temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Dolayısıyla çevrede fazla sayıda büyükbaş görebilirsiniz. Hatta tenha dediğimiz sahilde bile. Sıcaktan bunalan hayvanlar serinlemeye ve su içmeye sahile gelebiliyor, güneşin tadını sizinle birlikte çıkarabiliyorlar. Ne de olsa onlar ev sahibi. Sahilin diğer tarafında deniz feneri şantiyesi bulunuyor. Şantiyenin en ucundaki dalgakıranı takip ederek Beğendik Köyü’nün deniz fenerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Köyün adının bir hikayesi de vardır;
Kimilerine göre Atatürk, kimilerine göre İsmet Paşa, hatta darbe paşalarının adının geçtiği bile iddia edilir, hemen kumsalın bitişinde, Rezve Deresi’nin karşı tarafındaki tepede kurulu olan, Bulgaristan’a ait bakımlı Rezova köyünü görünce bu durumdan rahatsız olur. Çünkü şimdiki yerine göre daha aşağıda kurulu olan köy yıkık dökük, perişanlıktır. Köyün Bulgaristan’ı gören tepeye taşınıp, imrenilesi bir köy haline getirilmesini emreder. Seneler sonra sınır karakolunu ziyarete geldiği bir gün, köyü de ziyaret eden paşaya muhtar kendini tutamayarak sorar:

– Beğendiniz mi Paşam ?

Paşanın cevabı köyün şimdiki adının da kaynağıdır.

– Pek ala ! Beğendik, beğendik…

Köyün ismine dair bir yazılı tarihi bilgi olmasa da, köyün söylencelerle şekillenmiş yakın tarihini köyün ihtiyarları böyle aktarmaktadırlar. Ayrıca Köyün en eski ilk ismi Ayastefanostur.

Beğendik Köyü nerede, nasıl gidilir?

Beğendik Köyü, İstanbul’dan 236km (3s 30dk), Tekirdağ’dan 150km (2s 30dk), Edirne üzerinden ise 190km (2s 30dk) mesafede. Haftasonu farklı bir şeyler yapmak ve Türkiye‘nin bir ucundaki bu yerleşim yerinde biraz doğa havası almak isterseniz tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Sohbete Başla
WhatsApp Destek
WhatsApp' dan Bize Ulaşın Size Yardımcı Olalım