23.05.2024 - İğneada – Gezi & Tanıtım Rehberiniz

Zindan Dere Şelalesi

Zindan Dere Şelalesi

Kırklareli – Demirköy sınırları içerisinde yer alan Zindan Dere Şelalesi doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kırklareli Demirköy ilçesinin Avcılar köyünde yer alan bu doğal güzellik her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Şelaleyi özel kılan nokta yükseklik. 7 metre yükseklikten akan su muazzam bir görüntü oluşturuyor. Hem fotoğraf çekilmek hem de bu doğal oluşumu yerinde görmek isteyen insanlar ise şelaleye akın ediyor. Trakya bölgesindeki en muhteşem şelale olarak bilinen Zindan Dere mutlaka ziyaret listenizde yer almalıdır.

Zindan Dere Şelalesi Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Her gün birçok insanın ziyaret ettiği bu şelale özel yapısı ile dikkat çekiyor. Özellikle şelaleye giderken karşılaştığınız manzaralar tüm stresinizi ortadan kaldıracak derece güzel. Mutlaka yürüyerek şelaleye ulaşmanızı öneriyoruz. Bu sayede şelalenin sunduğu birçok güzelliği daha detaylı ve yakından görebilirsiniz.

 

2006 Yılında Sivil Ziyarete Açıldı

2006 yılına kadar şelale askeri alanın içinde yer almaktaydı. Bu ise ziyaretleri imkânsız hale getiriyordu. Zindan Dere Şelalesi 2006 yılında askeri alan olmaktan çıktı. Sonrasında ise ziyaretçi kabul etmeye başladı. Demirköy’e 12 km mesafede olan bu doğal güzelliği mutlaka görmeniz, keşfetmeniz gerekiyor.

Şelaleye Ulaşım

Palivor çiftliğinden 5/6 km sonra araç bırakılıp orman içinden ortalama 5 km yürüş yapılarak ulaşılmaktadır.Orman içi ve dere kenarından dik iniş ve çıkışların olduğu hayli zor bir etap. Aracınızı bırakıp orman içine girdikten sonra yolunuz Bulgaristan ile sınır olan Rezve deresine kadar gidicek.Sınır boyuna ulaştıktan sonra dere içinden yürünüyor. Dere boyu biraz zor diyebiliriz. Çünkü büyük taşlar var ve bunların üzerlerinden yürümeniz gerekebiliyor bu taşlar yosunlu olduğu için çok kaygan halde . Ama etrafı mükemmel. İlerledikçe şelalenin sesini duyuyorsunuz ve bu sizi biraz daha heyecanlandırıyor.

Dönüş : Şelale dönüşü gelirken indiğiniz %40-45 eğimli ortalama 5 km parkuru geri yürüyerek aracınızı bıraktığınız tepeye geri ulaşıyorsunuz

Yürüyüş Zorluk derecesi : 8️⃣ (Zor)
Yürüyüş mesafesi : Ortalama 12 Km
Yürüyüş süresi : Ortalama Gidiş 1/1.5 Saat

Özel Ballardan Almadan Dönmeyin!

Şelalenin bulunduğu konum balları ile ün salmış durumda. Eğer burayı ziyaret ederseniz mutlaka tadına doyamayacağınız ballardan almanızı tavsiye ediyoruz. Burada satışı yapılan ballar fiyat olarak sıradan ballardan daha pahalı olsa da lezzet olarak çok daha özel ve güzeldir.

Sınıra Çok Yakın Olduğu İçin Dikkatli Olmak Gerek

Sınıra çok yakın olan bu bölge çeşitli sıkıntılar yaşamanıza neden olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka bilindik rotaları izlemeniz gerekiyor. Rota dışına çıkmanız halinde sınırla alakalı sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer farklı rotalar izleyecekseniz yetkili birimlere bilgi vermenizde fayda var. Ayrıca kestirme yollardan geçmek için bilmediğiniz farklı yollara da girmemeniz gerek. Çeşitli uçurumların olduğu bu bölge özellikle karanlık çöktüğünde çok tehlikeli olabilmektedir. Aracınıza geri dönmeniz imkansız hale gelebilmektedir. Bu gibi durumları yaşamamak için mutlaka belirli rotaları takip etmelisiniz. Bilinmeyen patikalardan ve farklı yollardan olabildiğince uzak durmanız iyi olacaktır. Ulaşım biraz zorludur. Belli bir noktadan sonra yürümek gerekiyor.

 

Powered by Wikiloc
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Sohbete Başla
WhatsApp Destek
WhatsApp' dan Bize Ulaşın Size Yardımcı Olalım