23.05.2024 - İğneada – Gezi & Tanıtım Rehberiniz

Sislioba Kalesi

Sislioba Kalesi

İğneada’nın Bulgaristan sınırında olan iki köyü Beğendik ve Sislioba. Beğendik Köyü’nün denize sınırı olmasına rağmen Sislioba Köyü kıyıdan yaklaşık 10 km içerde, etrafı tamamen ormanlarla kaplı daracık bir vadiye yerleşmiş konumdadır.

Rüzgarda sallanan yaprak sesleri, onlarca çeşit kuş sesi, böcek sesleri dışında başka ses duymadığınız Sislioba Köyü, masalları andıran olağanüstü coğrafyası ile de insanı büyülemektedir. Trekking severlerin tercih ettiği lokasyonlardan biri olan köyde yaklaşık 30-40 hane bulunmaktadır.

Köye gelenlerin ziyaret ettikleri yerler arasında Cenevizliler tarafından deniz ticaretinin korunması amacıyla inşa edilen  tarihi Ceneviz Kalesi bulunmaktadır. Köy zaten çukur bir vadide kurulduğu için, patika orman yollarından geçip yüksekte olan kaleye ulaşmak bayağı efor gerektirmektedir. Köyden 4 km uzaklıkta bulunan kale kalıntısı korunmadığı için beşeri ve doğal şartlar nedeni ile yok olmaktadır. Ancak mevcut şekliyle bölgede günümüze en fazla mimari şekli ve formuyla ulaşabilen kalelerden birisidir. Kalenin kuzeydoğu surlarının birazı, güneydoğuda burcun bir kısmı, doğuda surun bir bölümü ayaktadır. Moloz dolgu duvarların cephelerinde, düzgün yontulmuş yerel taş ve beyaz kireç harcı yapı malzemesi olarak kullanılmıştır.

Sislioba’ya yukarıdan bakan bir tepenin üstünde, ormana karışıp kendini öylesine gizleyen bir kalesi vardır ki, sormayın. Cenevizliler döneminde yapılan kalenin benzerlerinin Edirne’nin Meriç kıyılarından İğneada’ya kadar uzandığı, her kalenin bir kervanın günlük yürüme mesafesi kadar aralıklı olarak uygun hakim tepelere inşa edildiği söylenmekte. İğneada Limanı inşaatı sırasında deniz kıyısındaki tepenin üstünde bulunan son kalenin yıkılıp, sökülüp liman mendireğine karıştırıldığı, bilinen acı gerçeklerden.

Her tarihi eserde olduğu gibi, Ceneviz Kalesi de definecilerin tahribine uğramıştır.

 

Sislioba Kalesi Nerede?

Sislioba Kalesi, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı  Sislioba Köyüne 4 km uzaklıkta bulunur.

 

Sislioba Kalesi Nasıl Gidilir?

Sislioba Kalesi’ne ulaşmak için ilk başta Demirköy ilçesine ulaşmak gerekir. Demirköy ilçesi Kırklareli il merkezine 74 km İstanbul’a ise 224 km uzaklıkta bulunmaktadır. Demirköy ilçesine ulaşım kolay ve sorunsuzdur. İl merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya rahatlıkla ulaşılabilir. İlçe merkezinde kiralık araçla veya köye giden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat kaleye 1 km kala araç gitmemektedir. Burada orman içinde yürümeniz gerekir.

Sislioba’da;

  • Köylü kadınlar tarafından hazırlanmış sıcacık taş fırın ekmeğin ve orman balının tadına muhakkak bakınız

  • Köylü kadınlardan hazırlanmış ve paketli satılan baharat ve bitkilerden alabilirsiniz.

  • Köyde oluşturulmuş lezzet merkezinde de yöresel yemeklerin tadına varabilir siniz.

  • Tarih sevenler de muhakkak Sisliobanın Ceneviz Kalesini ziyaret etmelidir.

  • Kaleye kadar doğa içinde yürüyüş yapabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Sohbete Başla
WhatsApp Destek
WhatsApp' dan Bize Ulaşın Size Yardımcı Olalım