22.07.2024 - İğneada – Gezi & Tanıtım Rehberiniz

İğneada Hakkında

İğneada Hakkında

Kırklareli

ili Demirköy İlçesine bağlı bir sahil beldesidir. İstanbul’a 250 km, Kırklareli’ne 97 km ve Edirne’ye 165 km uzaklıkta olan İğne ada’nın nüfusu 2000 yılı verilerine göre 2215’dir.

Denizi, gölleri, subasar ormanları, tarihi ve kültürüyle bir cazibe merkezi olan İğneada, coğrafi yalıtılmışlığı sayesinde bugüne kadar çok fazla bozulmadan korunabilmiş önemli bir doğal alana ev sahipliği yapmaktadır.

Bir ekosistemler zinciri olan İğneada’da, subasar ormanlar ve yaprağını döken orman ekosistemleri, tatlı ve tuzlu su gölleri, kıyı kumulları, tatlı ve hafif tuzlu bataklıklar bir arada bulunmaktadır. Türkiye’de subasar özelliğe sahip alüvyal karakterdeki birkaç ormanlık alandan biri olan İğneada Longoz Ormanları*, Avrupa’da da nadir bulunan bir ekosistemdir.

Kıyıda yer alan kumullar, barındırdığı endemik bitki türleriyle İğneada’nın önemini daha da artırır. Batı Palearktiğin önemli kuş göç yolları üzerinde de bulunan bölge, gölleri, sazlık ve sulak alanları ile göçmen kuşlar için yaşamsal bir konaklama alanıdır.

Dar bir alanda, birbirinden farklı ve yüksek koruma değerine sahip ekosistemlerin iç içe bulunması, bölgeyi yalnızca Avrupa ölçeğinde değil dünya ölçeğinde de önemli hale getirmektedir. Bölge dünyanın korunması gereken doğa miraslarından biri olarak değerlendirilmektedir.

13.11.2007 tarihli 26699 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2007/12759 no’lu karar ile Milli Park ilan edilmiştir.

Büyüşehirlere iş veya başka sebeplerden ötürü olan bağlılık, içimizdeki tatil ihtiyacının artmasına, kısa süreli kaçamaklarıönemli hale gelmesini sağlamakta. İstanbuldan kısa bir güzergah kullanarak ulaşabileceğiniz Karadeniz kıyısında 20 kmlik geniş kumsalı, koruma altındaki yedi gölü, lezzetli balıkları ve zengin doğasıyla İğneada‘da, kusursuz bir tatil beldesi.

Otobüslerle veya kendi aracınızla gelebileceğiniz İğneada‘ya İstanbul‘dan İstanbul-Saray-Vize-Poyralı-Demirköy-İğneada istikametini kullanarak ulaşabilirsiniz. İstanbul’a 250 km, Kırklareli’ye 98 km ve Demirköy’e 26 Km uzaklığındaki İğneada, havalarıısındığıdenizin ve güneşin en cazip hale geldiği zaman diliminde kısa süreli şehirden kaçışlarınız için en ideal tatil beldelerinden biri. Tek yapmanız gereken önceden İğneadanıçeşitli yerlerine yapılan kiralık apart veya pansiyon seçeneklerini kullanıtatil çantanızı hazırlamak.

Altın zerrecikleri içeren kumsallarıyla İğneada, konaklama açısından bir çok seçeneğe sahip. Özellikle İğneada yerli halkınıözenle sezona hazırladıkları pansiyonları ve apartlar hem İğneada içerisinde güzel bir konumda konaklamanızı hem de bütçenize uygun bir şekilde keyifli bir tatil geçirmenize olanak sağlıyor. Ayrıca İğneada pansiyonlarında konaklarken, İğneadada mutlaka görülmesi gereken yerlere de kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kiralık apart konaklama şeklini kullanan tatilciler bir yandan kalabalık grup ziyaretlerinde istedikleri konfora ulaşarak diğer yandan uygun fiyatlarda rahat bir tatil dönemi geçirme avantajını yakalıyor.

İsimleri Erikli-Mert-Hamam-Pedina-Saka-Sülüklü ve Ramana olan yedi farklı gölde sazan, kızılkanat, kefal, levrek gibi balıklara ve kuğu, yabanördeği gibi göçmen kuşları barındıran İğneada,  kısa seyahat süresiyle ulaşıp güzel kumsallarında denizin ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz sayılı tatil beldeleri arasında.

İğneadanın yer yerine yayılan ve gerek doğa düşkünleri için longoz ormanlarına gerekse deniz tutkunları için sahile yakın konumda yer alan İğneada pansiyonları sizlere dilediğiniz tatil atmosferini yaşama fırsatı tanıyor. iğneada.net adresinden kısa sürede İğnedanıkiralık apart ve pansiyon seçeneklerini öğrenerek konuklama ihtiyacınızı hızlıca çözebilirsiniz.

İğneadada görülmesi gereken yerlerin başında gelen, gündüz sarkıt ve dikitleri, sulu ve kuru kısımlarıyla 3 km uzunluğunda Dupnisa Mağarası’nda keşif yolculuğuna çıkıp hava karardığında her mevsim leziz balıklar servis eden restaurantlarda yemeğinizi yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra piknik yapma alanlarında keyifli vakit geçirip Rezve Deresi kıyısına yerleşmiş şirin Trakya köylerini keşfe çıkabilirsiniz.

NELER VAR?

İğneada’da, subasar(longoz) ormanı, dağ, deniz, göller, temiz hava, biyolojik çeşitlilik, yabani hayat, kum tepecikleri, balıklar, ormanda bulunan şifalı bitkiler, sessizlik, göçmen kuşlar gibi eko-turizm için önemli bir potansiyel mevcuttur.

İğneada halkının konukseverliği ve yerel nüfusun eko-turizmin faydalarının bilincinde olması eko-turizmin gelişmesi açısından önemli bir olanak oluşturmaktadır. Bölgede toplanan ve üretilen bazı ürünler şunlardır;

Odun dışı orman ürünleri: Bal, Mantar, Yabani meyveler, Deniz ürünleri: Balık, Hediyelik eşya olarak deniz kabukları

Ziraat ve el sanatları: Süt ürünleri Organik meyve ve sebzeler Halı dokuma Ahşap el işçiliği ürünleri bu ürünlere örneklerdir.

KONAKLAMA İMKANLARI

İğneada’da yaz turizminin başlamasıyla birlikte nüfus artışıda olur. Gelenleri Otel ve Pansiyonlarımız karşılamaya yetmez genellikle. Dolayısıyla ya çadırda yada ev ortamı sıcaklığında ev pansiyonlarda kalmaları gerekmektedir. Çadır herkesin tercih ettiği bir yöntem değildir. Dolayısıyla alternatiflere ihtiyaç duyulmuştur.

Alternatif olarak İğneada halkı kendi evlerini veya kullanmadıkları evlerini ev pansiyon olarak tatil için gelen misafirlerinin hizmetine açmaktadır. Ev pansiyonlarda bir evde olan tüm imkanlara sahip olmaktasınız. Dolayısıyla İğneada’ya tatile gelirken kalacak yer endişesi yaşamanıza gerek yok. Mutlaka sizede kalacak bir Ev Pansiyon bulunur.

Ev pansiyonlar hem ekonomik hemde rahattır. Tatile ailenizle birlikte geliyorsanız sizin için güzel bir alternatif olacaktır ev pansiyonlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Sohbete Başla
WhatsApp Destek
WhatsApp' dan Bize Ulaşın Size Yardımcı Olalım