23.05.2024 - İğneada – Gezi & Tanıtım Rehberiniz

Liman Baba Türbesi ve Ali Baba Türbesi

Liman Baba Türbesi ve Ali Baba Türbesi

LİMAN BABA TÜRBESİ VE ALİ BABA TÜRBESİ

Çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin, çocuklarının gireceği imtihanda  başarılı olmasını isteyen anne babaların, sünnet olan çocuklarını getiren ailelerin, kocasını, kardeşini, babasını Karadeniz’in çılgın dalgalarında balık avlamaya gönderen kaygılı eşler ve çocukların, hastaları için şifa arayanların, evlenmek için kısmet arayan kızlar  , yavuklusuna kavuşmak isteyen delikanlıların, kocasıyla mutsuz olup dirlik düzenlik duasına gelen kadınların, işi gücü yolunda gitmeyenler, işlerinin yoluna girmesi için sebep bekleyenlerin, ev, araba, iş arayanların, borcu olanların.

Herhangi bir dileğinin olması için duada bulunan yöre halkının ve civar yerlerden gelenlerin ziyaret ettiği ziyaretgahlardır Liman Baba Türbesi

İğneada ‘ya ait liman mevkiinde yer alan Liman Baba Türbesi ile Avcılar köyünde yer alan Ali Baba Türbesi, yatır-türbe ziyaretleri geleneği çerçevesinde ziyaret edilen yerler arasındadır. Bu iki zatın İstanbul’da bulunan ve en çok ziyaret edilen türbelerden birine sahip olan “Telli Baba” isimli zatın 7 kardeşinden ikisi olduğuna inanılır. Liman baba’nın Karadeniz’de zorda kalan denizcileri koruyup gözetmesine dair denizci hikayeleri yörede dillendirilmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Selda dedi ki:

    Kaç yıldır gidip gelirim iğneadaya hiç haberim olmadı. Sayenizde öğrenmiş oldum. İğneadaya gittiğimde ziyarete gideceğim. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

Sohbete Başla
WhatsApp Destek
WhatsApp' dan Bize Ulaşın Size Yardımcı Olalım