İğneada Gezi Rehberi İğneada Trakya’nın cennet köşelerinden birisidir. Özellikle büyük şehirlere yakın olmasından dolayı tatil dönemlerinde deyim yerindeyse insanlar tarafından akın ediliyor desek yeridir. İğneada hakkında merak edilen tüm soruları İgneada.net  olarak cevapladık hadi birlikte İğneada Gezi Rehberi  İğneada’yı keşfedelim.
YouTube video

İğneada Nerededir? İğneada Nereye Bağlıdır?

İğneada Gezi Rehberi İğneada Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir beldedir. Trakya’nın Karadeniz sahilinde yer alır. Sahilin uzunluğu 22 kilometredir. Türkiye-Bulgaristan sınırları içerisinde yer almaktadır.

İğneada’ya Nasıl Gidilir?

İğneada bağlı bulunduğu Kırklareli’ne 100 km, Demirköy ilçesine ise 26 km uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul’a 250 km uzaklığında ve Trakya’nın en doğusunda yer alan İğneada’ya İstanbul araç kiralamaTekirdağ araç kiralama veya Kırklareli araç kiralama yaparak kolaylıkla gelebilirsiniz.
İstanbul Anadolu Yakası’ndan Ataşehir otobüs terminali İstanbul Avrupa Yakası’ndan Esenler otobüs terminalinden İğneada’ya günlük olarak otobüs seferleri düzenlemektedir. Yaklaşık 5 saatlik bir otobüs yolculuğu ile İğneada’ya ulaşabilirsiniz. İğneada’ya giden otobüsler Silivri, Çorlu, Lüleburgaz, Pınarhisar ve Demirköy üzerinden gelmektedir.
Kişisel aracınız ile yine aynı güzergâhı takip etmelisiniz.
Edirne’den ve Lüleburgaz’dan İğneada’ya aynı şekilde otobüsler kalkmaktadır.

İğneada Gezi Rehberi İğneada Gezilecek Yerler

 1. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Longoz Ormanları

Longoz Ormanları

 

İğneada Langoz Ormanları Milli Parkı 2007 yılında kurulmuş olan milli parktır. Bulgaristan sınırları içerisinde yer almaktadır. Yıldız Dağları’dan Karadeniz’e kadar derelerin biriktirdiği alüvyonlar bu alanda langozu oluşturmuştur. Bölgede birçok hayvan ve bitki türü yaşamaktadır.
 1. İğneada Feneri

İğneada Feneri

 

İğneada Feneri, Karadeniz’in en batısında yer alan fenerdir. Sultan Abdülmecit döneminde 1866 yılında Fransızlara yaptırılan bu fener Fransız Feneri olarak da bilinmektedir. Fener günümüzde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından korunmaktadır.
 1. Demirköy Dökümhanesi

Demirköy Dökümhanesi

 

İstanbul’un Fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet’in döktürdüğü top gülleleri burada yapılmıştır. Zengin demir yataklarından dolayı dökümhane buraya yapılmıştır. Dökümhane Demirköy Tophane-i Amiriye İşletmeleri olarak 15 ve 19. Yüzyıllara kadar üretim yapmıştır.
 1. Palivor Çiftliği

Palivor Çiftliği

 

Palivor Çiftliği her biri 6 ve 20 dönüm arası değişen 10 ayrı çiftlik evinden oluşmaktadır. Bu çiftliklerde doğal ürünler üretilmektedir. Günlük ve doğal bir şekilde beslenmek ve sağlıklı bir tatil geçirmek isteyenler için Palivor Çiftliği harika bir tercih olacaktır.
 1. Bulanık Dere Longozu

Bulanık Dere Longozu

 

İğneada’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerden birisi Bulanık Dere Langozu’dur. Mükemmel doğası, farklı türden kuşları ve bitkileri ile herkesi büyüleyen langoz mavinin ve yeşil tonlarının bir araya gelmesi ile tablo gibi bir görüntü oluşturuyor. Buraya geldiğinizde kendinizi bir resmin içinde gibi hissedeceksiniz.
 1. Sarpdere

 

Sarpdere

 

Buz gibi suyu, yazdan kaçıp serinlemek isteyenleri bekliyor. Derenin içerisinde masalar, sandalyeler. Oturup bir şeyler yiyip içerken ayaklarınızdan buz gibi sular akıp gidiyor. Kuş sesleri ve doğal güzellikler ise cabası.
 1. İğneada Sahili ve Plajı

İğneada Sahili

 

İğneada Sahili 22 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Sahil etrafından birçok konaklama seçeneği ve sosyal alan bulunmaktadır. Sahil içerisinde bulunan plajında ise masmavi suyun tadını çıkarabilirsiniz.
 1. Hamam Gölü Langozu

Hamam Gölü

 

İğneada’nın her mevsim başka güzellikte olan longozlarından birisi Hamam Gölü Longozudur. Yeşil, sarı ve turuncu renklerinin bir araya gelerek görsel bir şölen yaşattığı langoz içerisinde birçok bitki ve hayvan türü bulunmaktadır.
 1. Zindan Dere Şalalesi

Zindan Dere Şalalesi

 

Demirköy sınırları içerisinde yer alan Zindan Dere Şelalesi doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kırklareli Demirköy ilçesinin Avcılar köyünde yer alan bu doğal güzellik her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Şelaleyi özel kılan nokta yükseklik. 7 metre yükseklikten akan su muazzam bir görüntü oluşturuyor. Hem fotoğraf çekilmek hem de bu doğal oluşumu yerinde görmek isteyen insanlar ise şelaleye akın ediyor. Trakya bölgesindeki en muhteşem şelale olarak bilinen Zindan Dere mutlaka ziyaret listenizde yer almalıdır.

 1. Saka Gölü Longozu

Saka Gölü

 

İğneada Longozunun en güneyinde bulunan longozdur. Yılın belirli zamanlarında denizle birleşen Saka Gölü Longozu harika bir doğal güzelliğe sahiptir. Burada birçok balık türü yaşamaktadır ve longozun büyük çoğunluğu sazlıklarla kaplıdır. Özellikle kış aylarında harika bir görüntü burada sizleri bekliyor.
 1. Durpnisa Mağarası

Durpnisa Mağarası

 

Durpnisa Mağarası Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarasıdır. Rezve Deresi’nin Istranca Dağları’nı derin vadilerle yardığı bölgede yer almaktadır. Toplam uzunluğu 2720 metre olan mağara iki kat ve üç mağaradan oluşmaktadır. Mağaranın toplam uzunluğu ise 1977 metredir. Her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.
 1. Liman Baba Türbesi

Liman Baba Türbesi

 

Liman Baba Türbesi Avcılar Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda burada Ali Baba Türbesi’de yer almaktadır. Bu iki zatın İstanbul’da bulunan “Telli Baba” isimli zatın 7 kardeşinden ikisi olduğuna inanılır. Denizcileri koruyup gözetlediğine inanılmaktadır.
 1. Sislioba Kalesi

Sislioba Kalesi

 

Sislioba Kalesi Roma dönemi garnizonu olarak kullanılmıştır. Sislioba Köyü’nde yer almaktadır. Günümüzde kale harabe halde durmaktadır. Kaleye ulaşmak için uzun bir yol yürümeniz gerekmektedir.
 1. Beğendik Köyü

Beğendik Köyü

 

Beğendik Köyü 50 haneli, 200 nüfuslu küçük bir köydür. Konaklamak için yer bulunmasa da köy içerisinde birçok kamp yeri ve karavanla konaklama yeri bulunmaktadır.
 1. Şahindere Parkuru

Şahindere Parkuru

Trekking severler için harika bir rota önerimiz var. Şahindere Kanyonu Trekking Parkuru. 27 km uzunluğunda yer alan bu parkurda yürüyüş yaparken doğanın tadını sonuna kadar çıkarabileceksiniz.

İğneada Ne Yenir?

İğneada Ne Yenir

 

İğneada’da Trakya mutfağının eşsiz tatlarını tadımlayabilirsiniz. Kalkan balığı, palamut, çılbır, Arnavut ciğeri, Hıdrellez pilavı, Sacda cizleme, Oğlak kebabı gibi birçok lezzeti bu coğrafyada bulabilirsiniz. Trakya mutfağının haricinde Balkan Mutfağı da burada en çok denk geleceğiniz lezzetler olacaktır.

İğneada Festivaller

İğneada Festivaller

 • Geleneksel Demirköy Çilek Festivali
 • Yeşilce Köyü Yaz Şenliği
 • Hıdrellez Şenlikleri

İğneada Nerede Kalınır? 

İğneada Kamp Alanları 

İğneada Gezi Rehberi

 • Beğendik Plajı Kamp Alanı
 • Aşıklar Plajı Kamp Alanı
 • İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Kamp Alanı
 • Mert Gölü Kamp Alanı
 • Demirköy/Balaban Mesire Ve Kamp Alanı
 • Limanköy Bakırdere Kanyonu Kamp Alanı
 • Aypoloz Gölü Bulanık Deresi Kamp Alanı
 • Pedina Gölü Kamp Alanı
 • Hamam Gölü Kamp Alanı
 • İğneada Kamp Alanı
 • Saka Gölü Kamp Alanı
 • Enver Kara Piknik Ve Kamp Alanı

İğneada Oteller

İğneada Oteller

 • Longosfer Glamping
 • İğneada Resort Hotel & Spa
 • Longoz Hotel
 • Parlak Resort Otel
 • Inemere Otel